Komentarze: 0
Technologia radiowa (RF) oraz skanowania kodów kreskowych została zastosowana w wielu skanerach kodów kreskowych, zarówno ręcznych jak i montowanych na wózkach widłowych. Technologia ta obejmuje również metody przesyłania informacji ze skanera do centralnego systemu drogą radiową.
Dzięki jej wdrożeniu magazyn może bazować w swej działalności na bieżących danych. Dane zeskanowane w trakcie przyjęcia są przekazywane do systemu. Kod kresowy zapasu skanuje się ponownie w momencie wydania. Dane dotyczące zapasów są aktualizowane w bazie danych na bieżąco bezpośrednio po zeskanowaniu kodów kreskowych.
Funkcja ta pozwala „śledzić” ścieżki poszczególnych zapasów już od momentu zeskanowania kodu kreskowego przy przyjęciu. Skanowanie kodu kreskowego ma celu zarejestrowanie informacji o miejscu pochodzenia zapasu, czasie przyjęcia, miejscu i terminie planowanej dostawy.
Takie udogodnienia eliminują konieczność przekładania zapasów w magazynie w celu wprowadzenia danych, a także zamieszanie, jakie generuje gromadzenie wydruków. Po zeskanowaniu informacji z przyjmowanego zapasu, system przekazuje instrukcje dotyczące jego docelowego położenia, wyświetlając je na ekranie lub ręcznym skanerze. Z kolei skaner może przesłać drogą radiową do centralnego systemu potwierdzenie odłożenia zapasu. Palle Petersen nadmienia również, że zastosowanie technologii radiowej i kodowania kreskowego w systemie zarządzania magazynem zmniejsza prawdopodobieństwo błędów w czasie wprowadzania danych do mniej niż jednego procenta.
Oczywiście powyższa funkcjonalnonść wymaga dobrego ERP system. Warto zwrócić uwagę i przeanalizować możliwości np. Microsoft Dynamics NAV (Navision).
Wszechstronna integracja z systemem ERP zwiększa wydajność i produktywność
W przypadku gdy system WMS jest zintegrowanym elementem systemu zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, każdy użytkownik, począwszy od pracowników działu zakupów, produkcji po dział sprzedaży, ma bieżący dostęp do informacji o zapasach i ich przesunięciach w magazynie.
„Jeśli system jest idealnie zsynchronizowany, to zaledwie pięć lub dziesięć sekund po dostarczeniu i odłożeniu palety, system informuje o położeniu i dostępności zapasu wszystkich pracowników”.
Synchronizacja usprawnia pracę całej firmy, również poza magazynem. „Informacje o dostępności zapasów są niezbędne dla każdego działu sprzedaży – bez takich informacji dzisiaj firmy nie są już w stanie dobrze zaplanować procesów logistycznych”.
Ponadto synchronizacja w systemie Microsoft Dynamics NAV ułatwia bezpośrednie pobranie komponentów na potrzeby działu produkcji i odesłanie wyrobów gotowych bez zakłócenia procedur kontroli stanów magazynowych w magazynie. Cały system pracuje na jednym serwerze, co znacząco upraszcza strukturę wewnętrznej sieci informatycznej i eliminuje konieczność integracji różnych systemów i programów. Wdrożenie rozszerzeń systemu jest również bezproblemowe.
Zapraszamy do szkoła rodzenia Wrocław oraz do przedszkole niepubliczne Poznań